אלבום מעוצב- מתנה מרגשת בכל דרך

אלבום מעוצב- מתנה מרגשת בכל דרך

בשיר של דורית ראובן (אותו חידש אברהם טל לאחרונה) "אדם צובר זיכרונות" יש התייחסות למשמעות העמוקה של תיעוד, הנצחת ואיסוף רגעים, אנקדוטות ומצבים שאולי לא שינו את מהלך החיים או את פני ההיסטוריה האנושית, אך היו משמעותיים באופן אישי ופרטי לכל אחד ואחת מאיתנו, ולכן ישנה גם חשיבות, לא מעטה, לאופן שבו אנו מארגנים את פיסות הזיכרון הללו לכדי אגד מסודר הנקרא אלבום מעוצב. בעוד שבעבר הלא רחוק הייתה צורה אחת לארגן אלבום מעוצב ולהפוך את אסופת הצילומים והתמונות לספר מודולארי ונושאי, הרי שהיום ישנן גם דרכים דיגיטליות וממוחשבות לפתח סוגי אלבומים חדשים ונצחיים.

אלבום מעוצב - מתנה ליקרים לנו

יש הרבה דרכים להביע אהבה והוקרה. יש כאלו שיעדיפו להעניק מתנות ותשורות יקרות ערך לאהובי ליבם, יש כאלו שילכו על הפן האישי יותר ויבחרו לכתוב שיר או להלחין מנגינה או לצייר ציור שיסמלו את הקשר העמוק והבלתי ניתן להתרה וישנם כאלו שיטרחו ויאספו תמונות, עדויות ופיסות זיכרון קיימות וירכיבו מכולן פאזל מושלם בצורת אלבום מעוצב ומהודר, שבו ניתן לדפדף ולחוש את משק כנפי ההיסטוריה ואת התפתחות החברות, הקרבה, הקשר לפי שנים, אירועים או סיטואציות שנקרו בדרך.
הדרך המסורתית להפיק ולעצב אלבום מעוצב בנויה על מישוש פיזי של תמונות, על מגע, על התבוננות ועל ריח, ויש רבים שאינם מסוגלים לוותר על התענוג החושי הזה ולעבור לשלב הדיגיטליזציה והטכניות של הפקת אלבום מעוצב דיגיטלי. לחילופין, יהיו כאלה שכל עולמם נמצא בתיקיות, קבצים והתקנים ממוחשבים והדרך היחידה שהם מכירים ומסוגלים לפעול בה היא דרך העברת תמונות, מסרים ומידע באמצעים טכנולוגיים והם יעדיפו, גם בעניין יצירת, בניית, הפקת ועיצוב אלבומים, לעבוד דרך המחשב ובאמצעים דיגיטליים לחלוטין, ללא מגע יד אדם. התוצאה כמובן תהיה מוחשית בסופו יודפס אלבום מעוצב דיגיטלי שעיצוב באמצעים טכנולוגיים. 

אלבום מסורתי מול אלבום דיגיטלי- יתרונות וחסרונות

כבר הזכרנו את עניין החושים הפועלים כאשר אנו רואים או נוגעים באלבום תמונות המונח לפנינו. מראה התמונות, גם אם הן דהויות, קרועות או מצהיבות, מעלה על פנינו חיוך, קמט עצבות או בדל דמעה מבצבץ בזווית העין ואת האימפקט וההשפעה שאלמנט זה יוצר אי אפשר להעריך במילים. מנגד, אלבום מעוצב מסורתי יכול גם ללכת לאיבוד, להיעלם או להיות מושחת באופן כזה שלא ניתן לשחזר אותו ואז האובדן הוא כפול- גם כערך עכשווי וגם לדורות הבאים.
אלבום מעוצב דיגיטלי, המבוסס על תמונות הנמצאות במחשב, הוא עמיד יותר, בעל יכולת שרידות גבוהה יותר וגם האפשרות לגבות את התמונות ולשמור עליהן, ועל איכותן, לאורך שנים ארוכות, אפשרית הרבה יותר. גם אלבום דיגיטלי ניתן להדפיס ולהתייחס אליו כאל אלבום מעוצב מסורתי, אך היתרון הגדול טמון בעובדה שניתן יהיה לשחזרו בכל רגע נתון מהמחשב ולהדפיס אחד חדש.