ספר תמונות מעוצב - החופש לבחור את הכי טוב שיש
ספר תמונות מעוצב - החופש לבחור את הכי טוב שיש
צילום היא כבר מזמן לא פעולה של אנשי מקצוע ושל אלו שמחזיקים ברשותם מצלמות כיס כבדות ויקרות, אלא אפשרות קלה, פשוטה ונוחה לביצוע בידי כל ילד שיש ברשותו טלפון סלולארי, מורכב או פשוט. מיליוני תמונות, צילומים, סרטונים וסרטים ביתיים מוצאים את דרכם לאתרים רבים ברשת, רשתות חברתיות וקבצים של תמונות שמורים על גבי מחשבים והתקנים חיצוניים שונים וממלאים את חיי רובנו ברגעים משעשעים, מרגשים, מצחיקים ולעיתים גם עצובים. היכולת שלנו לברור ולבחור את מה שאנו רוצים להשאיר ואת מה שאנו רוצים למחוק ולפרמט לנצח היא יכולת משמעותית מאוד ויכולה לבוא לידי ביטוי בעיקר בזמן שאנו מבקשים לערוך ספר תמונות מעוצב.

מהו ספר תמונות מעוצב?
ספר תמונות מעוצב הוא, בסופו של דבר, אלבום תמונות לכל דבר ועניין, רק בהבדל מהותי אחד, שהוא דיגיטלי והתמונות הנמצאות בו הן חלק מדפי האלבום ולא חיצוניים אליו, כך שלא ניתן להוציא תמונות מאותו ספר תמונות מעוצב ולא ניתן לשנות בו דבר לאחר שהועבר להדפסה והודפס. באמצעות הפקת ועריכת ספר תמונות מעוצב יכול כל אדם, ללא קשר לגילו, ליכולותיו הפיננסיות, ליכולות האמנותיות שלו ולהבנתו את עולם הדפוס, לעצב את מה שהכי מתאים לו, את מה שהוא חושב כי יהיה מתאים ויפה כמתנה או כתשורה אישית למישהו אהוב ויקר לליבו וגם יוכל להוסיף מלל והערות בצורה ברורה, נקייה ורחבה, מבלי להזדקק לכתיב קטן או ליכולת ביטוי מינימליסטית על מנת לרשום דברים על גבי דפי האלבום.
נכונה הטענה כי בעידן ממוחשב, בו כולם יכולים לראות הכול ורובנו גם לא מתביישים להפגין ולהחצין רגעים, גם מביכים וגם עצובים, ברחבי האינטרנט והרשתות החברתיות, מקומו של ספר תמונות מעוצב דוגמת אלבום כבר אינו בטוח ואינו רלוונטי כבעבר, אולם, נכונה גם הטענה הנגדית האומרת כי דווקא בשל הקור והניכור של מסך המחשב, אין כמו מגע פיזי ואין כמו הענקת ספר תמונות מעוצב למישהו על מנת להפגין את המאמץ, את המחשבה ואת הרגישות כלפיו.

איך להפיק ספר תמונות מעוצב ראוי?
בניית והרכבת ספר תמונות מעוצב שיהיה ראוי לצפייה ולשימור אינו פשוט ויש לנהוג בכובד ראש כאשר מגיעים לברור בין מאות או אלפי תמונות וצילומים. מומלץ לבחור את התמונות שמסמלות ומביעות משמעות אותן נרצה שיופיעו בתוך ספר תמונות מעוצב. בניגוד, כפי שאמרנו לעיל, לאלבומים מסורתיים, בהם הוכנסו תמונות בצורה חיצונית לדפי האלבום וניתנו גם להחלפה ולהוצאה, הרי שברגע הדפסת ספר תמונות מעוצב כבר אין אפשרות אחרת, מלבד עריכת אלבום נוסף, לשנות, להחליף או להנציח תמונה אחרת, כך שכל עבודה על הפקת ספר תמונות מעוצב, על הכריכה, על המלל הנמצא בו ועל התמונות החבויות בין דפיו, חייבת להיות רצינית, שקולה וסובלנית.